You are here

Faculty and Staff

Office

(801) 423-9172 fax(801)423-6538

Angela Stoddard
Principal
Jill Shipp
Intern Coach
Karen Leavitt
Instructional Coach
Ronda Slater
Secretary
Keri Minson
Assistant Secretary
Cameron Martz
Psychologist
Teresa Winkler
Counselor
Nikki Hughes
Nurse

District Specialists

(801)-423-9172

Rory Hansen
District Math Specialist
Pam Turley
District Digital Coach
Patty Holt
Keyboarding Teacher
Michele Thompson
Special Education Specialist
Kathryn Salzl
Preschool Specialist
Nate Bartholomew
District Science Specialist
Camie Simpson
District Science Specialist

Preschool

(801)423-9172

Michelle Elquist
SPED Preschool Teacher
Brylee Christensen
Preschool Technician
Gillian Cross
Preschool Technician

Kindergarten

(801) 423-9172

Brooke Davis
Kindergarten Teacher
Morgan Barber
Kindergarten Teacher

First Grade

(801) 423-9172

Jenny Headman
1st Grade Teacher
Kayla Eddington
1st Grade Teacher
Tiffaney Jacobsen
1st Grade Teacher
Lindi Lundell
1st Grade Teacher

Second Grade

(801) 423-9172

Marci Averett
2nd Grade Teacher
Melissa Andrew
2nd Grade Teacher
Alana Hunter
2nd Grade Teacher
Elyssa Marzan
2nd Grade Teacher
Shelly Cope
2nd Grade Teacher

Third Grade

(801) 423-9172

Kate Elliott
3rd Grade Teacher
Kellie Nelson
3rd Grade Teacher
Pam Roberts
3rd Grade Teacher
Darren Thurgood
3rd Grade Teacher

Fourth Grade

(801) 423-9172

Anna Gammell
4th Grade Teacher
Room: 34
Krissy Johnson
4th Grade Teacher
Judy Orton
4th Grade Teacher
Annie Carlile
4th Grade Teacher

Fifth Grade

(801) 423-9172

Haley Gurney
5th Grade Teacher
Jessica Hiatt
5th Grade Teacher
Lindsey Melander
5th Grade Teacher
Christy McGinnis
5th Grade Teacher
Jennelle Youngs
5th Grade Teacher

Special Education

801-423-9172

Caryn Covington
Resource Teacher
Rebecca Tasker
Resource Teacher
Coming Soon
Resource Technician
Shelly LeBaron
Speech Pathologist
Sherry Walbrecht
Speech Technician
Olivia Chatterton
Essential Elements Class Teacher
Carolyn Goodman
Essential Elements Class Technician
Jennifer Weakley
Essential Elements Class Technician
Julie Wilcox
Essential Elements Class Technician
Coming Soon
Essential Elements Class Technician
Michele Thompson
Initial Skills Class Teacher AM Kindergarten
Kathryn Salzl
Initial Skills Class Teacher PM Kindergarten
Jamie Richards
Initial Skills Class Technician
Kandi Siufanua
Initial Skills Class Technician
Maggie Engle
Initial Skills Class Technician
Carson Thomas
Initial Skills Class Technician

Specialists

(801) 423-9172

Pam Millett
Librarian
Bonnie Young
Computer Specialist
Christi Nebeker
Art Specialist
Emily Frischknecht
Music Specialist
Tesha Larsen
PE Specialist

Technicians

801-423-9172

Ashley Dewsnup
Skill Building Technican
Tiffany Erickson
Skill Building Technician
Kaye King
Intervention Technician
Crista Guest
Intervention Technician
Janae Roberts
Intervention Technician
Mercedes Webb
Intervention Technician
Angie Elder
Intervention Technician

Custodial Staff

801-423-9172

Kevin Christensen
Head Custodian
Coming Soon
Head Adult Sweeper

Lunch Staff

801-423-9172

Pamela Vincent
Lunch Clerk
Amy Minson
Kitchen Transport
Coming Soon
Lunch Worker
Coming Soon
Lunch Worker